Paylaş

Bilim insanların ortaya koyduğu bir çalışma, ressamların eserlerine bakılarak Alzheimer ya da Parkinson hastalığından muzdarip olup olmadıklarını gösterebileceğini işaret ediyor -hem de hastalık tanısı konmadan önce.

Liverpool Üniversitesi araştırmacıları, Salvador Dali, James Brooks, Pablo Picasso ve Claude Monet gibi ressamların 2,000’den fazla resmini inceledi. Yaşamının son zamanlarına doğru Dali, Parkinson hastalığına yakalanmışken Brook da Alzheimer’dan muzdarip olmuş.

Bilim insanları ‘kesirsel analiz’ adındaki bir tekniği kullanarak hastalık ilerledikçe resim tarzının nasıl değiştiğini inceliyorlar. Bu süreç, ressamın eserinde birbirini tekrarlayan desenlerin incelenmesiyle işliyor. Genellikle zamanla, benzer desenler ve fırça darbeleri artış gösteriyor.

Fakat Brooks ve Dali’nin son dönem eserleri ile hiçbir nörolojik dejeneratif bir durum yaşamayan Picasso ile Monet’in son dönem eserleri karşılaştırıldığında, Brooks ve Dali’nin desen tekrarlarında azalma görünüyor.

Çalışmanın yazarı Dr Alex Forsythe: “Sanat, uzun süredir bilişsel hastalıklarla yaşayan kişilerin hayat kalitelerini geliştirecek etkili bir yöntem olması nedeniyle psikologlar tarafından benimsenmiş bulunmakta,” diye belirtiyor.

“Bu geleneği, ressamların fırça ve boyayla bireysel bağlantısını analiz ederek ‘el yazılarını’ çözme yoluyla geliştirdik. Bu süreç, ortaya çıkmakta olan potansiyel nörolojik problemlerin belirlenmesini sağlıyor.” 

“Bu yeni gelişme sayesinde nörolojik hastalıkların erken aşamalarda teşhis edilebilmesine yardımcı olacak yeni bir araştırma istikameti çizeceğini umuyoruz.”

catalkuyruk
Dali’nin eseri Çatalkuyruk

Bulgular, sanat tarihçilerinin ressamların hayatlarının ilerleyen günlerinde Alzheimer’a yakalanıp yakalanmayacağını öğrenebilecekler.

Dali’nın Parkinson hastalığının ilk işaretlerinin, elleri titreyerek resim yapmasını zorlaştırdığı 1980’de başladığı düşünülüyor. Son resmi Çatalkuyruk‘u 1983’te tamamlamıştı ve 1989’da da vefat etti.

Yazar: Sarah Knapton
Çevirmen: Özge Mete
Kaynak: Telegraph

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com