• 11 Aralık 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Bazı şehirlerde, insanlar canlansın ve enerji depalayıp işlerine dönsünler diye şekerleme yapmaları adına öğlenleri resmen şehri “kapattıklarını” biliyor muydunuz? Eğer siz de haftasonları uyanmayı sürekli erteleyenlerdenseniz, devam etmekten çekinmeyin, çünkü son yapılan çalışmalara göre şekerleme yapmak sağlıklı olmasının yanı sıra biyolojik saatimizin işleyişinde de önemli bölümlerinden biri.

Her ne kadar gece verimli uyusanız da, gün ilerledikçe odaklanmanın ve çevreyi algılamanın zorlaştığını fark etmişsinizdir. Günümüzde pek bir sorun teşkil etmese de eskiden bu bir ölüm kalım meselesiydi. Eğer bir proje üzerinde çalışıyorsanız yada ekmek parası derdinde, her zamanki işinizi yapıyorsanız, kısa öğle uykuları sizi deşarj edecektir ve enerjinizin daha uzun sürmesini sağlayacaktır. Fazlasına gerek yok; 15-20 dakikalık bir uyku büyük etki gösterecektir. İşin ilginç yanı, öğle yemeğinden sonra çalışanlarına kestirebilecekleri zaman yaratarak, bu ihtiyaca en çok önem verenler Apple ve Google gibi dünyanın en büyük firmaları. Bir takım deneyler dahi gösteriyor ki bu kısa şekerlemeler oldukça önemli.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, öğlen uykusu uyumayan çocuklar düzenli olarak uyuyanlara göre daha keyifsiz oluyorlar, yüksek seviyelerde anksiyete belirtileri gösterirlerken problem çözme becerileri de aynı oranda düşük oluyor. Berkeley’deki araştırmacıların bulgularına göre, şekerleme yapan yetişkinlerin öğrenme kabiliyetleri ve hafızaları daha güçlü oluyor. Şekerleme yapmak neden bu kadar önemli? Çünkü, kısa süreli belleğimizi tazeleyerek yeni bilgilere alan açılmasını sağlıyor.

Ne kadar şekerleme yapmalısınız?

Uzmanlara göre, 10-20 dakikalık uykular zihni tazelemek ve enerjiyi yükseltmek için yeterli. Uyku , kadar derin ve uzun olmadığı için, şekerlemeden kalkar kalkmaz günümüze devam edebiliyoruz. 30 dakikalık bir uykudan uyanmak, yaklaşık olarak 30 dakikalık bir tembelliği, uyuşukluğu beraberinde getiriyor çünkü beyin kendini derin bir uykuya hazırlamış oluyor. Aynısı bir saatlik uyku için de söylenebilir elbette ama 60 dakikalık bir hafıza artışı da kulağa fena gelmiyor. En uzun şekerlemeler -90 dakika civarı- yalnızca geceleri yeterince uyuyamayan insanlar için öneriliyor. Tam bir uyku döngüsü olduğu için, duygusal hafızayı ve yaratıcılığı yükseltiyor.

Sonunda kanıtlandı, uyumak hem zihinsel hem bedensel sağlığımız için yararlı ve mümkün olduğunca sık tekrar etmeliyiz. Ama yine de, şekerleme yapmak adına gece uykusundan vezgeçmemelisiniz; şekerlemeler yalnızca güzel bir gece uykusuna ek olarak görülmeli.

Yazar: Elizabeth Renter
Çeviren: Şebnem Ertan
Kaynak: Natural Society

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com