“Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir” dedi küçük prens.

“İnsanlar bu en önemli gerçeği unuttular. Ama sen unutmamalısın. Evcilleştirdiğin şeye karşı her zaman sorumlusun. Gülüne karşı sorumlusun.”

“Gülüme karşı sorumluyum” diye tekrarladı Küçük Prens, öğrendiğinden emin olmak için.

Sonra yoluna devam etti.
                                                                                           Antoine de Saint-Exupéry

Sevmek, dünyanın en büyük birleştirici gücü… En zora en imkansıza göğüs gerer insanoğlu içinde bir nebze sevgi varsa eğer. Yaşamın mucizesi, her yeni ana bağlayan, umudun destekçisi, en sıkı dostudur sevgi. Hangi koyu gece güne dönmedi sevgiyle bakınca, sevgi içinde düşününce hangi kötülük yok olmadı. “Sevgiden bakırlar altın kesilir,dertler sevgiye derman olur ve ölüler sevgiden dirilir” demiştir Mevlana. Küçücük bir sevgi hüzmesidir bütün bunlara sebep olan.

Peki ya sevginin devamlı var olması neye bağlıdır? Sımsıkı sarılmalı mı sevdiklerine, elinde bir gün kayıp gitmesin diye? Veya ulaşmak için en sevdiğine aşılmaz görünen her yolu aşmalı mı? Uğraşmalı mı didinmeli mi sırf sevdiğin şey için, sevdiklerin için.

Sevmek basit bir olgu değil, büyük bir mücadele büyük bir sorumluluktur çoğu zaman. İlmek ilmek örmelisin oluşması için. Ektikten sonra tohumunu can suyunu vermelisin ellerinle. Koruyup kollamalı büyümesi için özen göstermelisin. Dallanıp budaklanması kök salması için… Esen bir rüzgarda ve hatta fırtınada eğilip bükülüp kokup gitmesin diye…

Köklendi mi bir kere hiç korkma! Birçok olumsuzluğu görmezden gelirsin en ufak bir zarar gelmesin diye ona. Kopup gitmesi yüreğin derinliklerinden o kadar zordur ki… Emektir sevgi, her an kuvvetlenen. Sen var oldukça senle devam eden… Sevgiye ulaşmak pek de kolay değildir. Senden bir parça haline getirebilmek. Bir sanat,bir icra ediliştir. Erich Fromm’a göre sevmek bir eylemdir, edilgen bir duygu değil. Bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değil. En genel biçimiyle sevmenin etkin yapısı, sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu biçiminde tanımlanabilir. (1)

Kendini ifade ediştir sevgi. Benliğini tanımlayan bireyi var eder. Canlıdır, yaşama her an bağlıdır. Senin ona kattıklarınla, senle var olur. Anlamını karşılıksız olmasıyla kazanır. Karşılık beklemeden sımsıkı tutunmayı bekler ve seni yaşamın sonuna kadar kucaklar. Sen var oldukça seninle büyür, gelişir, en derinine yerleşir. O zaman zaten her daim sorumlusundur. Sevmek dünyanın en ciddi işidir! Yapılması gerek birincil şeydir, katıksız saf sevgi… Ruhun bütünleyicisidir, var olmanın kaynağı…

Dipnot:

https://www.neguzelsozler.com/ozlu-sozler/erich-fromm-sozleri.html

Yazar: Ayten Nahide Korkmaz

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. Düşünbil Portal’da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur.

Please complete the required fields.