Paylaş

Filmlerde belirleyici unsurlar arasında finalleri yer almaktadır. Bir filmin başarısı için özellikle son kısmındaki bağlayıcılığı önemli bir rol oynamaktadır. Hal böyle olunca da finalleriyle ün kazanmış filmler izleyicilerin daha fazla dikkatini çekmiştir. Sizler için finaliyle adeta şok etkisi yaratan 10 filmi sıraladık. Sıralamayı sondan başa doğru ve güncel IMDB puanlarını baz alarak gerçekleştirdik:

10. Makinist (The Machinist)

2
2005 yılında gösterime giren ve ses getiren Makinist filminin yönetmenliğini Brad Anderson üstlenmiştir. Gerilim türündeki filmde Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, John Sharian, Aitana Sanchez-Gijon, Michael Ironside, Lawrence Gillard Jr. gibi isimler rol almıştır. İspanya sinemasının son dönemlerdeki en iyi filmlerinden olan Makinist’in güncel IMDB puanı 7,7/10’dur.

9. Siyah Kuğu (Black Swan)

LV1F4983.CR2
2011 yılında gösterime giren Siyah Kuğu filmini Darren Arofonsky yönetmiştir. Dram ve gerilim unsurlarını bünyesinde barındıran filmde Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Winona Ryder, Sebastian Stan, Barbara Hershey gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8/10’dur.

8. Zindan Adası (Shutter Island)

42010 yılında gösterime giren Zindan Adası filmini Martin Scorsese yönetmiştir. Gerilim türündeki bu yapımda Leonadrdo DiCaprio, Ben Kingsley, Mark Ruffalo, Michelle Williams, Jackie Earley Haley, Emily Mortimer gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.1/10’dur.

7. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

52004 yılında gösterime giren İhtiyar Delikanlı filmini Park Chan-Wook yönetmiştir. Gerilim ve dram unsurlarını bünyesinde barındıran film, Güney Kore sinemasının en önemli yapımlarından biridir. Filmde, Choi Min, Yu Ji-tae, Byeong Kim, Kim Su-Hyeon, Dae-yeon Lee gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.4/10’dur.

6. Köstebek (The Departed)

62006 yılında gösterime giren Köstebek filmini Martin Scorsese yönetmiştir. Bünyesinde gerilim, polisiye ve dram türlerini barındıran filmde Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg, Martin Sheen gibi önemli isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5/10’dur.

5. Akıl Defteri (Memento)

Memento2001 yılında gösterime giren Akıl Defteri filminin yönetmenlik koltuğunda Christopher Nolan oturmuştur. Gerilim türündeki filmde Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss, Jorja Fox, Callum Keith Rennie, Thomas Lennon gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5/10’dur.

4. Prestij (The Prestige)

82006 yılında gösterime giren Prestij filminin yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenmiştir. Bünyesinde fantastik, dram ve gerilim unsurlarını barındıran yapımda Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Christian Bale, Michael Caine, Rebecca Hall, David Bowie gibi önemli isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,5 /10’dur.

3. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspect)

91995 yapımı Olağan Şüpheliler filmini Bryan Singer yönetmiştir. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla dikkat çeken yapımda Kevin Spacey, Chazz Palminteri, Benicio Del Toro, Gabriel Bryne, Stephen Baldwin, Kevin Pollak gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8.6/10’dur.

2. Yedi (Se7en)

101995 yapımı Yedi filminin yönetmenliğini David Fincher üstlenmiştir. Bünyesinde gerilim ve polisiye unsurlarını barındıran filmde Brad Pitt, Morgan Freeman, John C.McGinley, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Daniel Zacapa gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 8,6/10’dur.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

111994 yapımı Esaretin Bedeli filmini Frank Darabont yönetmiştir. Dram ve polisiye unsurlarını bünyesinde barındıran filmde Tim Robbins, Morgan Freeman, William Sadler, Bob Gunton, Clancy Brown, Gil Bellows gibi isimler rol almıştır. Filmin güncel IMDB puanı 9,3/10’dur. Film birçok listede ilk sırada yer almakta ve tarihin en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Kaynak: listefilm

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir