• 29 Mayıs 2022
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Başkanımız [1] Dengesiz Bir Baba Mı?

Fathers’ Forum (Babalar Forumu) [2] programımdaki babaların çoğu bir süredir geceleri rüyalarında çocuklarını ya da ailelerini tehlikeden koruyamadıklarını görüyorlar. Hem yönettiğim baba gruplarında hem de özel seanslarımda bu rüyaların neden olduğu bir tedirginlik görüyorum. Peki bu rüyalar ne kadar önemli ve bize neler fısıldıyorlar?

Hepimiz rüyalarımızda uçağımızı kaçırdığımızı ya da bir ödevi yapmadığımızı görürüz. Bunlar herkeste olan sıradan kaygı rüyalarıdır; Yeterince hazırlanmamış olma kaygımızla ilgili kendi bilinçdışımızdan kaynaklanan rüyalar. Genellikle de günlük hayatta boğuştuğumuz sorunlara benzer temaları yansıtırız. Karşılaştığımız anda ayırdına varamayacağımız şeyleri rüyalarımız daha anlaşılır kılabilir.

Peki ya, bir grup insanın (bu örnekte babaların) benzer bir tema ekseninde şekillenen rüyalarını hep birlikte paylaşmaları ne anlama gelir? Bana kalırsa çocuklarını ve ailesini koruyamama düşüncesi kolektif bir korkunun ifadesi.

Peki bu toplu korkunun kökeninde ne var?

“Toplu tedirginlik” adını verdiğim bu durum babaların Başkan’a karşı duydukları hisleri yansıtıp yansıtmadığını merak ediyorum. Sonuçta Başkan bizim kolektif “baba” figürümüzdür. Baba duygusal olarak dengesiz ya da öngörülemez olduğunda aile ne yapar?

Elbette duygusal sıkıntılar ve endişeler ortaya çıkar. Baba alkolikse zaten her şey ortadadır. Ancak öfkeli ya da depresif babalar da çocuklarının hayat boyu güvenlik korkusu yaşamasına neden olabilirler. Düzenli alışkanlıkların bozulması, tuhaf ya da umursamaz davranışlarla baş etmek zorunda kalmak gibi durumların hepsi çocuklar ve aile üyeleri için belirsiz ve istikrarsız bir ortam oluşturur. Maddi sıkıntılar, evlilik veya aile ilişkilerindeki gerginlikler, aile içi rollerde değişiklikler hayatımızın güvende olmadığına dair rahatsız edici endişelere yol açarlar. Aile dışındaki ilişkileri sürdürme güçlüğü de ilgili herkeste kaygı ve güvensizlik uyandırır.

İşte bu yüzden şunu merak ediyorum: Bu babaların tehlike içerikli rüyalar görüp endişelenmelerinin nedeni Başkanımızın dengesiz görünen davranışları olabilir mi? Başkan, onların güvende hissedemeyeceği kadar dengesiz ve öngörülemez bir toplumsal ortam mı yaratıyor?

Babaların tedirgin edici rüyaları, rutinlerin korku baskısıyla değiştiği bir ülkedeki (ailedeki) kolektif korkuyu yansıtıyor da babalar daha derinlerdeki endişelerini, kendi ailelerini koruyamayan “babalar” olarak mı yaşıyorlar? Başkanın (ülkemizin babasının) kendi babalığımız üzerindeki etkisi nedir?

Sigmund Freud’un, babanın aile içindeki rolü üzerine söylediği gibi:

Çocuklukta, baba korumasına duyulan ihtiyaçtan daha büyük bir ihtiyaç düşünemiyorum.”

Seçilmiş Başkanımızın yeterliliği babalara endişe ve güvensizlik duygusu yaratırsa ne olur? Psikoterapi seanslarında dinlediğim bu rüyalar, rüyaları gören bireylerin yaşamlarından fazlasını anlatıyor olabilir mi?

(1) Dönemin ABD Başkanı Trump kastediliyor. (ç.n.)

(2) Bruce Linton’ın yeni babalara veya baba olmak üzere olan erkeklere uyguladığı toplu psikoterapi seansı. (e.n.)

©® Düşünbil (2020)

Yazan: Bruce Linton
Çeviren:
Burçin İçdem

Çeviri Editörü: Onur Demir

Kaynak: goodmenproject.com


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com