• 25 Nisan 2020
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Bilim, felsefe ve birçok alanda yayın yapan Düşünbil Yayıncılığın üzerinde bir yıldan fazla çalıştığı uluslararası felsefe dergisi ThinKnow çıktı. Dergi, dünyanın birçok üniversitesinde bulunan felsefe bölümü akademisyenlerinin yazılarına yer veriyor. Koronavirus nedeni ile şimdilik e-dergi olarak yayınlanan dergide Türkiye’den de iki akademisyenin yazılarına yer verilmiştir. Derginin ilk sayısı Ölüm Felsefesi teması ile çıktı. Derginin Genel Yayın yönetmenliğini Cemre Yılmaz, editörlüğünü Lucas Thorpe, görsel yönetmenliğini ise Olcay Yılmaz üstlendi. 

Felsefe her geçen gün dünya çapında popüler hale geliyor. Teknolojinin gelişmesi ile öznenin konumundaki belirsizliğin insan zihninde yarattığı dönüşümler insanları kendi varlıklarını sorgulamaya itiyor. Sadece bireyin benlik, kendilik ve zihinsel sorgulamaları değil, hayatın anlamını yorumlamada ve bireyin bu anlam içinde nasıl konumlanacağına dair tedirginlikler de günümüz insanının temel sorunlarındandır. Bu noktada felsefe özellikle de yüzlerce yıllık felsefi birikim ve filozofların yaşama dair sorgulamaları bireye yol gösterici olabiliyor. Felsefenin gündelik yaşama dair olan çözümlerinden günümüzde, daha çok insanın faydalanması gün geçtikçe artıyor. Düşünbil Dergisi hem on dört yıldır çıkardığı basılı dergide hem de son beş yıl içinde yaptığı portal yayını ile felsefeyi okuyucuları ile buluşturmayı başardı. 2020 itibari ile de bu çalışmalarını uluslararası boyuta taşıyarak İngilizce felsefe dergisinde bu çalışmalarını sürdürecek. 

Bir sonraki sayının temasını Baruch Spinoza olarak belirleyen ThinKnow felsefe dergisi e-dergi olarak kobo.com mağazalarında satışa çıktı. İleriki süreçlerde basılı dergi de dağıtıma çıkarak başta İngiltere, ABD ve birçok Avrupa ülkesi ile İngilizce konuşan diğer ülkelere de dağıtımı yapılacak. Dergiye Adam Buben, Filiz Peach, Jorge Gonzalez Arocha, Jonathan Beale, István Aranyosi, Gerasimos Kakoliris, Nathalie Nya, Steven Luper, Ian Angus, Laura Candiotto, Itzhak Benyamini ve Aysel Demir yazıları ile katkıda bulundu. Derginin web sayfasına www.thinknowmag.org adresinden ulaşılabilir.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com