Paylaş

Ülkemizde bildiğiniz gibi animasyon kanadında oldukça zayıfız. Çeşitli fikirler olsa da bunlar ne yazık ki hayatımıza giremedi ancak Türkiye’nin ilk şamanik Orta Asya bilimkurgu animasyon serisi olma yolunda ilerleyen Boerue’un (Börü) hayata geçmesi şimdi sizin elinizde. Yazarlığını Mercan Aytuna’nın üstlendiği ve MayAna Creatives tarafından geliştirilen Börü, Kickstarter’da desteğinizi bekliyor.

Boerue-2

Peki nedir bu Börü (Boerue)?

Eski Türkçe’de Kurt anlamına gelen Börü, aynı zamanda toplumun kaderinde rol oynayan önemli kişilere de verilen bir isimdir.

Orta Asya‘da savaş Kuzey Hanlığının kapısa gelmiştir. Savaş için kimyasal silahlar kullanmak isteyen Han ve Hanım, bilim insanlarını savaş çağırmıştır. Ancak Şamanlar, bilimin doğayı hiçe saydığını ve Gök Tanrının ve diğerlerinin insanlığa sırtını döndüğünü bilir.

Boerue-3-768x337

Türk ve Moğol mitolojilerinden esinlenerek hazırlanan; Animizm, Şamanizm ve Tengrizm‘in yoğrulduğu bu yapım, ağaç kesmenin adam öldürmekten daha büyük suç sayıldığı, hastayken ve evlenirken, doğarken ve ölürken yanınızdan asla bir şamanı ayıramayacağınız, avınızın bir kısmını diğer hayvanlara pay olarak bırakmazsanız geceleri rahat uyuyamayacağınız harika bir eser. İnsanlığın doğayı hiçe sayması, tanrıların sırtlarını dönmesi belkide yeni bir Börü’nün gelmesi gerektiğine bir işarettir?

Karakterlerin hikayesi ne durumda? 

Börü-karakterler-2-768x466

Kimya akademisi tarihinin en genç element avcısı Duman, bir an önce element koleksiyonunu tamamlayıp hayranı olduğu Opaz Bey’in öğrencisi olmak ister. Bunun haricinde hiçbir şeyi umursamıyordur, ne şamanları, ne savaşı ne de gerçekle hayali ayırmasını engelleyen hastalığını.

Duman’ın yolu, hala bir şaman çırağı olan Bars ile kesişir. Bars gibi bilimsel temeli olmayan biriyle vakit geçirmeyi anlamsız bulsa da Bars’ın kül ayısı Koza’ya ihtiyacı olduğu için yolculuğa beraber devam etmeyi göze alır.

Bars’ın, maden keşiflerini yavaşlattığı yetmezmiş gibi bir de Astronomi Akademisi’nin gizli görevi nedeniyle Element Avcılarının yanına gönderilen Astronom Pamir ekibe dahil olur.

Merak ettikleriniz

Dublaj için hangi dilleri tercih edeceksiniz?

Başlangıçta dizi iki dilde olacak. Türkçe ve İngilizce; yine de diğer dil seçenekleri için ileride ekstra hedeflerimiz olacak. Mümkün olabilen her dilde de altyazı yapmaya çalışacağız.

Neden Börü kelimesi yerine Boerue’yü tercih ettiniz?

Dizimizin uluslararası bir iş olmasını istiyoruz. Ayrıca Börü olarak kullanmaya karar verseydik, web sitemizin adı boru.com olacaktı ?

Bağış yaptım ama kredi kartımdan tutar kesilmedi, neden?

Kickstarter, bağışları eğer proje başarılı olursa 13 Mayısta – yani kampanyanın bitiş tarihinde – toplayacak. Belirtilen tarihe kadar başarılı olamamış projeler için ücret almıyor.

İzlediğimiz tanıtımda animasyon durağan, çizgi seri de böyle mi olacak?

Hayır bu yaptığımız animatic, zaten animasyonu yapabilmek için desteklerinize ihtiyacımız var. Çizgi seri süper kaliteli bir animasyon olacak; söz veriyoruz.

Projeye destekte bulunmak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı Dijitaller’in internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com