Wittgenstein-111
Paylaş

Eğer felsefeyi ve yürüyüş yapmayı seviyorsanız, Wittgenstein in Norway isimli bu kısa belgeseli YouTube listenize eklemelisiniz. Kirsten Dirksen’in bu ay kendi YouTube hesabında paylaştığı bu kısa belgesel, Norveç’in kırsal kesimlerinde, 20. yüzyılın en önemli analitik felsefecilerinden Ludwig Wittgenstein’ın 1913’ten itibaren kendisini zaman zaman toplumdan soyutladığı küçük kulübenin izini sürüyor. Dirksen film ile ilgili şunları söylüyor:

Wittgenstein-112

“100 yılı aşkın bir süre önce, Ludwig Wittgenstein, Norveç’in fiyordlarına kaçıp kendisini Cambridge’in akademik atmosferinden kurtarmaya çalışıyordu. Wittgenstein’ın inşa ettiği bu küçük kulübe, bir gölün karşısında yer alan dağın tam ortasında bulunuyordu. “Küçük Avusturya” olarak isimlendirdiği bu kabin, birçok zamanlar onun evi olmuştu.

Sosyal hayatın dikkat dağıtıcı unsurlarından kaçmak ve yalnızca kendi düşüncelerine odaklanmak için kaçıyordu bu kulübeye. Çünkü biliyordu ki; “Kendi üzerine düşmekte isteksiz olunca insan, bu ona acı verir ve yazdıklarını sığlaştırır.” En önemli eseri Tractatus’un taslaklarını bu kulübede yazmıştı. Yine aynı şekilde Felsefî Soruşturmalar isimli kitabının bir bölümü de yine bu kulübede ortaya çıkmıştı.

Bugün o küçük kulübeden geriye kalan taştan temeller. Sanatçı Marianne Bredesen, Sebastian Makonnen Kjølaas ve Siri Hjorth, Wittgenstein Society ve Public Art Norway’in katkılarıyla düşünürün “Felsefî problemler dil tatile gittiğinde ortaya çıkmaya başlar” sözünden yola çıkarak “Wittgenstein Tatilde” isimli bir gezi düzenlediler.”

(Video İngilizcedir)

Bu haber Bon Pur Loryan’ın internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com