Paylaş

Zihnin kaşifi ve “psikanalizin babası” Sigmund Freud, uygarlığın bir hoşnutsuzluk ve insanı mutsuz eden bir şey olduğunu söyler. İçgüdülerini bastırmak zorunda kalan insan, uygarlık karşısında nasıl bir sınav verecek?

İşte psikanaliz kuramının kurucusu Freud’un canımızı sıkacak ve bizi bir kez daha düşündürecek 11 sözü:

11- Uygarlaşmış toplum, insanın insana duyduğu düşmanlık hislerinden dolayı, sürekli bir dağılma ve parçalanma tehdidi altındadır.

Sigmund-Freud-2-768x515

10- İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için biyolojide bir “cinsel dürtü”nün varlığı kabul edilir; aynı şekilde, açlığı anlatmak için bir beslenme dürtüsü varsayılır. Bununla birlikte halk dilinde, cinsel gereksinim için açlığın karşılığı bir kelime yoktur. Bilim dili ise “libido” terimini kullanır.

Sigmund-Freud-3-768x620

9- Dil sürçmesi yoktur; bilinçdışında saklanılan bir gerçeğin, bilinçsiz bir anda ağızdan kaçırılması vardır.

3274654-sigmund-freud-portrait

8- Eğer bir adam herhangi bir dini öğretinin öne sürdüğü tüm saçmalıkları sorgulamaksızın kabul ediyor ve hatta bunlar arasındaki çelişkileri görmezden geliyorsa, o zaman bu adamın zekasından şüphe edebiliriz.

Sigmund-Freud-5

7- Birine duyduğunuz sevgi ve sinir doğru orantılıdır. En çok sevdiğiniz insana herkesten çok sinirlenirsiniz.

Sigmund-Freud-6-768x580

6- Bir objeye duyulan sevgi, ona sahip olma isteğinden gelir.

Sigmund-Freud-7-768x512

5- Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

Sigmund-Freud-8

4- Kendini öldürme arzusu, daha derinde; başkalarını öldürme arzusunun projeksiyonudur.

Freud-sofası-768x576

3- Özgürlük medeniyetin insana bir armağanı değildir. Hiç medeniyet yokken insanoğlu çok daha özgürdü.

Sigmund-Freud-9

2- Yaşamın büyük bir değeri yoktur, fakat ondan başka şeyimiz de yoktur.

Austrian psychoanalyst Sigmund Freud (1856 - 1939) in his office in Vienna, circa 1937. Photo taken by Princess Eugenie of Greece, daughter of Marie Bonaparte. (Photo by Bourgeron Collection/RDA/Hulton Archive/Getty Images)

1- Medeniyetin kurucusu ilk defa mızrak atmak yerine küfür kullanmış olan insandır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com