Paylaş

Paris müzayede evi, Rönesans’ın dahi ressamı Leonardo da Vinci’nin kayıp bir çiziminin yerel bir Fransız doktorun kağıtları arasında bulunduğunu ifade etti. Aziz Sebatian’ın tensel bir taslağının bulunduğu çizime yaklaşık 15 milyon euro’luk bir değer biçildi. Tajan müzayede evi bunu “olağanüstü bir keşif” olarak nitelendiriyor. New York Metropolitan Müzesi’nde Rönesans çizimleri küratörü olan Fransız uzman Patrick de Bayser, Carmen C. Bambach ve bir Da Vinci uzmanı eserin orijinalliğini doğruladı.

rsz_daviinci_eskiz
Da Vinci’nin yeni bulunan Aziz Sebastian çizimi

Da Vinci’nin homoseksüellik iddiasından aklandıktan sonra, yirmili yaşlarının sonlarında ya da otuzlu yaşlarının başında yaptığı düşünülen bu dramatik çalışma, yaptığı sekiz çizimden biri olarak biliniyor.

Son Da Vinci çizimi ortaya çıktığından beri Yaşlı Usta’nın dünya rekoruna eşit olan ve 2001 yılında 10 milyon dolara satılan – at ve sürücüsü – çizimine kıyasla bile oldukça nadir.

Artist ve bilge Da Vinci’nin çizimi, kendi eserleri arasında 1930’lardan beri müzayede satılan en önemli parça olacak.

– Ayna yazısı –

De Bayser, AFP’ye bir kuş tüyü bir kalemle yapılan çizimle, müzayede evi için yaptığı rutin değer biçme işlemi sırasında karşılaşmış. Yırtık kağıdı çevirene kadar çizimin 15.yüzyılda yaşamış Floransalı bir artiste ait olabileceğini düşünmüş. Kağıdın arkasında ise, bir mumun gölgesi ile yapılan optik deney dair bilimsel çizimler ve bazı “çarpıcı”, sondan başa doğru giden yazılar bulmuş

Da Vinci, yazısının sadece ayna kullanılarak okunabilmesi için bu tekniği düzenli olarak kullanıyordu.

De Bayser, sağdan sola giden, şehidi dağınık saçlarıyla ağaç gövdesine mıhlanmış gibi gösteren Aziz Sebastian çizimindeki gölgelemelere dikkati çekiyor. “Bu da solak bir artist elinden çıkma olduğunu gösteriyor,” Da Vinci gibi. “Görür görmez Leonardo’nun çizimi olduğuna ikna oldum,” diye de ekliyor.

Şu anda çizimin Da Vinci’nin ünlü not defterlerinden çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Aziz Sebastian’ın Da Vinci tarafından yapılan iki çalışması da hala duruyor; biri güneybatı Fransa, Bayonne’daki Bonnat-Helleu Müzesi’nde, diğeri de Hamburg’taki Kunsthalle’da.

Carmen C. Bambach, yeni keşfedilen çizimin Hamburg çizimi ile aynı dönemden, 1478 ve 1483 arasında bir tarihten gelmiş olduğuna inanıyor.  

19.3 x 13 cm’lik çizimin sahibi, müzayede evinden gelen habere göre ismini vermek istemedi.

Çevirmen: Özge Mete
Kaynak: Expatica 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com