Paylaş

Bu altı sorunun cevabı partnerinizin asıl niyetini su yüzüne çıkartabilir.

Partnerinizin sizi kullanıyor olabileceği fikrini kabullenmek zor olabilir, özellikle size değer veriyor gibi gözüküyorsa. Bir ilişkide büyük çaplı fedakârlıklar yapmadan önce, partnerinizin hakiki niyetlerini gün yüzüne çıkartmak gerçekten mühimdir. Gelgelelim karşı tarafı kendi çıkarları için kullanan partner saman altından su yürütüyor olabilir. Bu yüzden çözüm bir hayli çetrefillidir.

Anlayışlı bir birey genellikle karşı tarafa hemen güven duyar ve partnerinin çoğunlukla iyi yanlarını görür. Yani bir partnerin kendi çıkarlarını gözeten biri olduğunu doğru bir şekilde anlayabilmek zaman alabilir. İyi niyetli bir insan çoğu zaman mütevazıdır, dolayısıyla kendisinde başka birinin arzuladığı özelliklerin bulunması fikrine inanmaz. Ayrıca bu kişi karşı tarafın ilgisine şaşırıp bundan hoşlanabilir. Çoğunlukla partnerde çekici bulduğu nokta yoğun ilgidir, fakat partner istediğini veremezse çareyi manipülasyonda arar.

Güvenilir ve pozitif insanlar her ne kadar değerli olsa da bu özellikler insanın gözünü bazı anlamlarda kör edebilir. Bütün bunlara rağmen, birey sahip olduğu bu oflaz mizacı hiçbir zaman değiştirmemelidir. Aksine, altı önemli sorunun cevabını aramalıdır. Bu cevaplar, güvenilmez bir partnerin asıl niyetini su yüzüne çıkartabilir.

Sürekli olarak partnerinizin onayını mı bekliyorsunuz?

Eğer bir kişi partnerinin onayını alamamak veya sevgisini kaybetmekten endişe duyuyorsa, partnerin duyguları gerçek olmayabilir. İnsanları kullanan partnerler çoğu zaman kontrolü elinde tutma ihtiyacı hissederler ve kişinin niteliklerini kabul etmekten onları küçümsemeye kadar bir mesafede salınıp dururlar.

Örneğin Brian, Karrie’ye, Karrie’nin cömertliğine ve komşularıyla olan ilişkilerine hayran kaldığını belirtir, fakat birkaç hafta sonra Karrie komşusunun önemli bir işi çıktığında çocuğuna bakıcılık yaptığı için onu tersler. Brian, Karrie’ye enayi der ve komşusunun onu kullandığını söyler. Karrie bu durumdan utanır ve komşusunun çocuğuyla ilgilenmekten memnun olmasına ve çocukla güçlü bir bağ kurmuş olmasına rağmen, ileride komşusuna yardım etmemeye karar verir. Birkaç gün sonra komşu Karrie’den acil bir durumda yardım etmesini rica eder ve Karrie kabul eder. Brian’ın yargılayıcı sözlerinden çekinen Karrie, iyi niyetini kendine saklamak zorunda kalır.

Partnerinizi rahatsız edeceğini düşündüğünüzden, bireysel başarılarınızı saklıyor musunuz?

Mesela Amy doktora yapmaktadır. Partneri ise üniversiteyi bitirmemiştir ve sık sık yüksek eğitim hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulunmaktadır. Amy lisansüstü eğitim yaptığını söylemekten çekinmektedir çünkü bunun partnerini huzursuz edebileceğine inanmaktadır. Amy, karakteriyle ilgili önemli bir bilgiyi, özgüvensiz olduğundan şüphelendiği partnerinden saklamaktadır.

Partnerinizin onaylamadığını etkinliklerden vazgeçiyor, uygun bulduklarını mı yapmaya çalışıyorsunuz?

Başka bir örnek verecek olursak bowling meraklısı Ryan iki bowling ligine katılır. Katıldığı liglerden bir tanesinde üst turnuvaya seçilir. Partneri Lisa’nın bowlingi küçümseyen yorumlarının ardından Ryan bowling oynamayı bırakır. Onun yerine Lisa’ya pahalı el çantaları alabilmek için yarı zamanlı işe girer. Lisa birkaç tane pahalı çantayı koleksiyonuna ekledikten sonra Ryan’dan “Benimle yeteri kadar vakit geçirmiyorsun!” diyerek ayrılır. Lisa Ryan’ın gerçek tutkusunu desteklemek yerine onun fedakârlığından istifade eder.

Partnerinizin hareketleriyle söyledikleri çelişiyor mu?

Kate hayvan sevgisini yere göğe sığdıramamaktadır. Birkaç sene önce kahramanca kurtardığı bir kediden bahsetmektedir. Ama Mike’ın bir kediyi araba kazasından kurtarmasının ardından veterinere para harcayıp kediyi eve getirmesine izin vermez. “Paranı mühim şeyler için kullanmanı istiyorum” der.  Kate’in dediğiyle yaptığının çelişmesi anlattığı hikâyenin uydurma olduğuna işaret edebilir.

Kendinizi çok mu zorluyorsunuz?

Ron ve Karen plansız bir akşam yemeğime çıkacaklardır ve Ron yeteri kadar yakışıklı olmadığından endişelenmektedir. Karen Ron’un giysisi hakkında olumsuz bir yorumda bulunur ve Ron’un kendi görünüşü hakkındaki endişesi iyice artar. Ron apar topar arabayla eve dönmeye karar verir. Yolda pahalı bir mağazada durur ve Karen’ın beğeneceğini düşündüğü bir tişört alır. Restorana döndüğünde Karen kıkırdar ve şöyle der: “Tişörtün hoşmuş ama tam olarak senin rengin değil.” Ron’un hevesi iyice kırılır ve Karen’ın ona karşı artık bir şey hissetmediğini düşünmeye başlar. Yüzeysel görünüme fazlasıyla takılan ve her şeyde kusur bulan bir partner bilinçsizce kendi yaşadığı yoğun özgüvensizlikleri yansıtıyor olabilir.

Partneriniz ilk başta sizin hakkınızda her şeyi öğrenmek istedi fakat şimdi her şeye kayıtsız mı kalıyor?

Nazik insanların genellikle içi dışı birdir. Partnerlerine açıkça gösterdikleri ilginin karşılık bulması hoşlarına gider. Ama her şeyi hemen öğrenmek isteyen kişi muhtemelen partnerini manipüle edebilmek için kişisel bilgilerini öğrenmeye odaklanmıştır. Eğer kişinin, partnerin hislerine ve yaşanmışlıklarına karşı duyduğu ilgi git gide azalıyorsa başlangıçtaki ilginin sebebi çıkar olabilir.

Terry, Ellie’yle telefonda uzun uzun görüşür. Bu durum Ellie’nin çok hoşuna gider ve karşı tarafın kendisine gerçekten ilgi duyduğuna inanır. Ellie, Terry’e eskiden yakın olduğu arkadaşı Liz’in onu nasıl kırdığını anlatır. Liz, Ellie’nin eski erkek arkadaşlarıyla Ellie hakkında arkasından konuşmaktadır. Birkaç ay sonra Terry ve Ellie çıkmaya başlarlar. Ancak Terry canı sıkkın ve her şeye kayıtsız gibidir. Ellie daha sonra Terry’nin aynı zamanda Liz ile de görüştüğünü fark eder. Terry, Ellie’yi güçsüz kılmak için Ellie’nin geçmiş yaralarını istismar eder ve duygusal kontrolü ele geçirir.

Size gerçekten karşısındakinin tutkularını, başarılarını ve hedeflerini destekleyen; dedikleriyle yaptıkları arasında tutarlılık gösteren dürüst bir partner âşık olabilir. Ama hiç kimse mükemmel değildir, bu yüzden o da bocalayıp hatalar yaparsa tamamen normal karşılamak gerekir. Hatayı düzeltmek için atılan adımın ardından içten bir özür, ilişkideki yaraların onarılmasına yardımcı olur. Bu anlamda karşılıklı hareket etme, anlayış gösterme ve empati son derece önemlidir. Nezaket bir zayıflık göstergesi veya aptallık değildir. Bu yüzden hayatınıza yeni biri girince ağırdan alın, kendinize karşı dürüst olun ve iyi bir kalbin insanlığın sahip olduğu en değerli şey olduğunu unutmayın.

©® Düşünbil (2021)

Yazar: Erin Leonard
Çeviren: Gizem Daver
Editör: Onur Demir
Kaynak: psychologytoday.com


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com