simpson
Paylaş

Glasgow Üniversitesi, Homer Simpson karakterinin “erdemlerinin” inceleneceği bir felsefe dersi açacağını duyurdu. Ders bir günlük olup, The Simpsons’taki sahneleri ahlak, din, özgür irade gibi felsefi konular etrafında incelemeyi öngörüyor.

Felsefe bölümünden öğretim görevlisi Dr. John Donaldson bira fıçısı gibi gezen Homer’ın sevilmemesi bir hayli zor olan, karmaşık bir karakter olduğunu söyledi.

The Simpsons çizgi komedi serisi, yaratıcısı Matt Groening tarafından 1989 yılında yayımladı.  Seri, Amerika’nın en uzun soluklu komedi programı ve animasyon programı olma özelliği taşıyor.

Dr. Donaldson’ın ifadesine göre “D’oh! The Simpsons Felsefeye Giriş” dersi, felsefeyle ilgilenenler için kamuya açık bir ders şeklinde tasarlandı.

Felsefenin önemli temalarının, çizgi-komedi serisinin farklı bölümleri ve karakterleri üzerinden uygulamalı bir şekilde incelenmesi öngörülüyor.

Homer Simpson, çocuklar üzerine
“Yaramazlık yapmayan bir çocuk, merkezinde sıvı olmayan bir bowling topuna benzer.”

“Evlilik bir tabuttur, her bir çocuk da bir çiviyi temsil eder.”

Bira üzerine
“Bira. Şimdilik geçici bir çözümümüz var.”

“Ne zaman öğreneceğim? Hayatın problemlerinin çözümü şişenin dibinde değil, televizyonda!”

“Ah Marge, çizgi filmlerin derin bir anlamı yok. Onlar sana sadece ucuz kahkahalar veren aptal çizgiler.”

Ders, özellikle Aristotales‘in klasik erdemli insan profilini Homer ile karşılaştırmalı olarak anlatmayı amaçlıyor. Buradan ilham alan felsefeciler, Homer’ın erdemli bir insan olup olmadığına dair kanıtlar geliştirip tartışacaklar. Dr. Donaldson’ın ifadesine göre “Homer birçok açıdan çok karmaşık bir karakter. Çok obur, şiddet eğilimli, bencil ama aynı zamanda sevilmemesi de çok zor. Ayrıca çok popüler. Çocuk gibi neşeli, doğru şeyleri yapmaya çabalayan biri ve sadık bir aile babası.”

Uzun süredir sıkı bir The Simpsons takipçisi olan Dr. Donaldson, çizgi-serinin felsefeciler için adeta bir ganimet değerinde olduğunu, birçok bölümün ahlaki sorgulamalar ve farkındalık anları içerdiğini belirtti. “Simpsonları seviyorum çünkü önemli bir sanat çalışması. İçinde farklı dokular barındıran ve birçok önemli şeyin yaşandığı bir çizgi film. Sizi, hayatta önemli olan şeyleri derinden düşünmeye teşvik ediyor.”

Çevirmen: İlknur Benk
Kaynak: BBC

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com